Ogrodzenie frontowe – jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej

Pierwsze co zwraca uwagę osób przybywających na posesję to właśnie ogrodzenie frontowe. Nic dziwnego – w końcu pełni ono funkcję ochronną, a także wizualnie dopełnia wyglądu całości zabudowania. Ogrodzenie jest elementem, który ma służyć przez wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć i zaplanować jego strukturę oraz wygląd. Poniżej podpowiadamy po jakie rozwiązania najlepiej sięgać oraz jak dopasować je do konkretnych potrzeb. 

Klasyczne ogrodzenia palisadowe

Ogrodzenie palisadowe to klasyka gatunku. Swoją tradycyjną formą dopasuje się do domu utrzymanego w naturalnym, ponadczasowym klimacie. Tego typu ogrodzenie składa się z ozdobnych przęseł, które można zestawiać z elementami wykonanymi z kamienia, cegły, czy giętego metalu. Zaletą takiego rozwiązania jest z całą pewnością jego uniwersalność. Co więcej, poszczególne elementy ogrodzenia można dość łatwo dobrać dobrać do już istniejących, a także dopasować gotową furtkę czy bramę wjazdową. Przęsła ogrodzenia mogą być wykonane z lekkiego aluminium lub też z twardszych materiałów – jak np. stali cynkowanej. Dodatkową zaletą jest dostępność szerokiej palety kolorystycznej warstwy wierzchniej. 

Korzystne cenowo – ogrodzenie z paneli przetłaczanych

Bardzo atrakcyjną cenowo opcję stanowi ogrodzenie wykonane z paneli przetłaczanych. W prawdzie jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w przemyśle, ale sprawdza się ono równie dobrze do zabezpieczenia otoczenia domu – zwłaszcza jeśli planuje się obsadzić odrodzenie ozdobnymi krzewami, jak np. tujami. Konstrukcja paneli jest bardzo lekka. Osadza się ją w betonowym progu, dlatego wykonanie ogrodzenia nie zajmuje wiele czasu a przy tym jest tanie. Wedle potrzeb tego typu ogrodzenie także można łączyć z gabionami albo też z różnego typu słupkami. Dla zwiększenia estetyki warto zdecydować się na wykonanie dekoracyjnej podmurówki na betonie. To także dobra opcja dla ogrodzenia części posesji, np. osłoniętej przez drzewa. 

Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe i gabionowe 

Jeśli dom znajduje się przy ruchliwej drodze, warto stworzyć barierę, która umożliwi zachowanie prywatności. Rozwiązaniem mogą okazać się np. ogrodzenia żaluzyjne. Składają się z poziomych profili, których układ można dowolnie dopasować względem danych potrzeb – zostawiając między nimi mniejsze lub większe prześwity. Innym, bardzo popularnym w ostatnich latach wariantem jest ogrodzenie gabionowe lub jego mniejsze fragmenty. Jest to opcja nowoczesna, nawiązująca formą do natury, która skutecznie odgradza od hałasu i wścibskich spojrzeń. Konstrukcję z metalowych drutów wypełnia się zwykle kamieniem, łupkiem lub otoczakami, ale też piaskowcem, bazaltem, a nawet pokruszoną kostką, dzięki czemu można manipulować kolorem ogrodzenia. Dla uzyskania nowoczesnego i interesującego wyglądu coraz częściej zestawia się ze sobą wymienione rodzaje ogrodzeń – w ten sposób gabiony można łączyć np. z fragmentami palisady. W połączeniu z lekkimi, metalowymi profilami można uzyskać niepowtarzalny efekt.

Dowiedz się więcej na naszej stronie o ogrodzeniach posesyjnych