Ogradzanie posesji – mode i nowoczesne opcje

Każda działka musi posiadać ogrodzenie – warto więc zastanowić się nad tym w jaki rodzaj najlepiej postawić. Z jednej strony liczy się estetyka, a z drugiej funkcjonalność oraz optymalne dopasowanie ogrodzenia do ukształtowania terenu. Co warto wiedzieć na temat ogrodzeń panelowych, palisadowych, aluminiowych oraz gabionów? Przedstawiamy wady oraz zalety każdego z rozwiązań, abyś mógł wybrać najlepszy wariant dla swojej posesji.

Uniwersalność – ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe stosowane jest powszechnie, zarówno przy obiektach sportowych, przemysłowych, jak również wokół domów prywatnych, skąd jego uniwersalność i wszechstronność. Przy tym jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne cenowo oraz szybkie w montażu. Aby zapewnić ogrodzeniu trwałość warto sięgać po ocynkowane i malowane proszkowo panele. Wiele osób decyduje się na elementy wykonane z drutu o przekroju około 4 mm. Wadą zdecydowanie może być wygląd ogrodzenia, które jest całkowicie prześwitujące – nie osłoni więc podwórka przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Gotowe ogrodzenie prezentuje się też dość surowo, chociaż oferuje znacznie lepszą trwałość niż standardowa siatka. 

Prostota – ogrodzenie palisadowe

Palisada jest prosta w formie, dzięki czemu prezentuje się ponadczasowo. Również może być wykorzystywana do zabezpieczania posesji prywatnych oraz przemysłowych, ponieważ cechuje ją wysoka trwałość. Konstrukcja jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu z powodzeniem można wybierać ją zamiast ogrodzeń giętych czy płotów drewnianych, które szybciej niszczeją. Niestety jednak, za wysoką trwałość trzeba dość sporo zapłacić. tego typu ogrodzenie to zdecydowanie większa inwestycja. 

Trwałość – ogrodzenie aluminiowe

Ogrodzenia aluminiowe odznaczają się minimalistyczną formą oraz znakomitą trwałością. Materiał gwarantuje zarazem niewielką wagę, jak również wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Powierzchnia bardzo często jest zabezpieczana poprzez proszkowe nakładanie ochronnej warstwy, która jednocześnie odpowiada za kolor elementów. Dzięki temu ogrodzenie może służyć przez wiele lat, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów konserwatorskich. Jest to rozwiązanie, które plasuje się na średniej półce cenowej, jednak zdecydowanie ekonomiczne oraz odpowiednie dla budynków o nowoczesnych charakterze. 

Oryginalność – ogrodzenie gabionowe

Są to ogrodzenia, które charakteryzuje nietypowy i nowoczesny wygląd. Z jednej strony stanowi to ograniczenie, ponieważ gabiony sprawdzają się w głównej mierze przy nowoczesnych budynkach. Gabiony to specjalne stelaże wykonane z ocynkowanego drutu, które po zamontowaniu wypełnia się wybranym materiałem, jak np. łupkiem, piaskowcem, otoczakami, bazaltem albo drobnym żużlem. Ogrodzenie tego typu to stabilna ściana, która daje możliwość odcięcia się od ruchliwej drogi czy sąsiadów. Bardzo często, aby wizualnie “zmiękczyć” wygląd ogrodzenia, po siatce puszcza się pnące winobluszcze. Za wadę można uznać wysoką cenę kruszywa. 

Sprawdź oferowane ogrodzenia posesyjne