Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna?

Ogrodzenie posesji to ważna inwestycja, ponieważ stanowi o bezpieczeństwie, a także wygodzie korzystania z podjazdu, podwórka oraz otoczenia działki. Brama przesuwna to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Skąd jego popularność? Wpływają na nią takie cechy jak: trwałość, możliwość łatwego dopasowania wyglądu bramy do stylu ogrodzenia oraz samego domu, a także – wysoka funkcjonalność. 

Brama przesuwna – sposób działania

Brama przesuwna składa się ze skrzydła osadzonego na wytrzymałej prowadnicy – wedle potrzeb, w wariancie manualnym lub wyposażonym w automatyczny napęd. Całe skrzydło bramy chowa się wzdłuż ściany ogrodzenia. Wiąże się to z oszczędnością miejsca na mniejszych parcelach, dysponujących niewielkim podjazdem, ale oznacza także, że samo odrodzenie musi być odpowiednio szerokie. Przepisy wymagają aby wjazd na posesję miał przynajmniej 2,4 metra szerokości. Brama przesuwna może być dobrana według konkretnych potrzeb i mieć nawet powyżej 5 metrów szerokości. Analogicznie – ogrodzenie, na którym będzie podwieszona musi być w takim wypadku szerokie przynajmniej na 10 metrów. 

Czy to wyjeżdżając rano do pracy, wracając z zakupów, czy podróży, łatwe i szybkie otwieranie bramy znacznie ułatwi parkowanie samochodu przed domem. W szczególności kiedy pogoda nie dopisuje, można wygodnie wjechać na posesję i wysiąść z samochodu dopiero pod zadaszeniem lub w garażu – bez konieczności wychodzenia aby otworzyć oraz zamknąć bramę. Brama jest także łatwa w utrzymaniu. Prowadnicę trzeba co jakiś czas oczyścić z kamieni czy nagromadzonych liści, ale poza tym jest to rozwiązanie oferujące bezawaryjne działanie w każdych warunkach. 

Koszty oraz dostępne na rynku bramy przesuwne

Czy jest to rozwiązanie przyjazne dla domowego budżetu? Instalacja bramy zawsze wiąże się z koniecznością dokonania inwestycji. Wybierając jednak markowe produkty od autoryzowanych dostawców można liczyć na bezawaryjne działanie oraz dogodne opcje serwisowania sprzętu. 

Biorąc pod uwagę warianty z automatycznym napędem, brama przesuwna okaże się znacznie tańszą opcją, np. w porównaniu z bramą dwuskrzydłową. Do wprawienia w ruch tej drugiej wymagane są przynajmniej dwa siłowniki, a także dodatkowe elementy montażowe, co znacząco wpływa na cenę całej instalacji. Pod tym względem bramy przesuwne okazują się być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem. Sama forma tego typu zabezpieczenia posesji odznacza się trwałością konstrukcji, ponieważ odporna jest np. na porywisty wiatr.

O dokładnym koszcie zainstalowania bramy decydują jednak takie czynniki, jak jej wielkość, design oraz elementy dodatkowego wyposażenia. Bramy oferowane przez markę WIŚNIOWSKI można w zależności od potrzeb uzupełnić o odpowiednio mocny napęd, a także rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Alarm antywłamaniowy oraz blokada dodatkowo zabezpieczą teren przed wtargnięciem nieupoważnionych osób. Warto postawić także na fotokomórkę oraz czujnik przeszkód, który zatrzyma ruch skrzydła, jeśli na jego drodze znajdzie się jakiś obiekt.