W jaki sposób ogrodzić pochyły teren?

Nie da się ukryć, że wykonanie ogrodzenia na pochyłości wiąże się z niemałym wyzwaniem. Czy przed rozpoczęciem prac konieczne jest wyrównanie terenu? W jaki sposób ogrodzić działkę z uwzględnieniem wszystkich jej nierówności? Przedstawiamy garść przydatnych wskazówek dzięki którym dowiesz się w jaki sposób efektywnie zaplanować usytuowanie ogrodzenia. 

Ogrodzenie a duże nierówności na działce

Jeśli dana działka odznacza się obecnością wielu spadków i drobnych wzniesień, przed założeniem ogrodzenia delikatne ich wyrównanie może okazać się bardzo pomocne. Do tego gotowe ogrodzenie będzie prezentowało się znacznie bardziej estetycznie. Jeśli nie ma się dużego pola manewru w kwestii równania terenu, nie trzeba poprzestawiać na montażu siatki. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej atrakcyjnych wizualnie opcji, jak np. ogrodzenia palisadowe, wykonane z paneli albo gabiony. Dzięki temu nie trzeba rezygnować ani z poczucia bezpieczeństwa, ani z estetyki otoczenia. 

Montaż na skarpie – ogrodzenie panelowe 

Ogrodzenie panelowe wbrew pozorom może być zamontowane na skarpie. Wymaga to nieco planowania i pracy, ale dzięki temu efekt końcowy wynagrodzi wszystko. Panele wykonane z aluminium są znacznie trwalsze niż standardowa siatka, a do tego prezentują się bardzo nowocześnie. Montaż paneli można przeprowadzić na dwa sposoby: kaskadowo albo równolegle. Ogrodzenie założone kaskadowo jest trudne w montażu, ponieważ różnica wysokości między każdym z paneli musi być taka sama. Dzięki temu ogrodzenie może być dosłownie “dopasowane na wymiar” do danej pochyłości i opadać harmonijnie razem z nią. Drugi sposób montażu jest nieco prostszy, ale końcowa linia ogrodzenia może prezentować się dość nieregularnie. 

Nierówny teren a wjazd na posesję

O ile do pewnego stopnia możliwe jest dopasowanie ogrodzenia do nieregularności terenu, o tyle konieczne jest jak najdokładniejsze wyrównanie miejsca w którym ma znajdować się wjazd na posesję. Większość modeli bram do prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiedniej ilości miejsca – co również trzeba uwzględnić pozbywając się nierówności. 

Montaż ogrodzenia na pochyłej parceli 

W wielu przypadkach okazuje się, że przyczyną powstania nierówności na działce jest grząski grunt. Pierwszym etapem przed montażem ogrodzenia musi być zatem zabezpieczenie niepewnego terenu. Następnie można przejść do planowania – należy dokładnie wytyczyć granice ogrodzenia oraz zaznaczyć w których miejscach wypadną słupki. Aby ściana ogrodzenia finalnie  była w pełni stabilna każdy słupek musi być osadzony w ziemi na głębokości około 1 metra. W zależności od rodzaju ogrodzenia, otwór na słupek powinien mieć mniej więcej 30 cm szerokości. W większości przypadków przed wylewaniem betonu zaleca się wykonanie szalunków, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Dalsze kroki montażu są zależne od wybranego rodzaju ogrodzenia oraz od zaleceń danego producenta. Zawsze jednak warto pamiętać o dokonywaniu dokładnych pomiarów i kilkukrotnym ich sprawdzeniu – z całą pewnością pomoże to uchronić się przed pomyłkami oraz ułatwi przebieg prowadzonych prac.

Sprawdź oferowane przez nas ogrodzenia posesyjne oraz ogrodzenia przemysłowe