Jaką bramę garażową wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się jaka brama garażowa okaże się najlepszym wyborem? Poza zwykłymi bramami rozwiernymi, na rynku dostępnych jest kilka innych, równie popularnych wariantów. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się możliwościom jakie oferują, dzięki czemu z łatwością będzie można zadecydować która z nich najlepiej uzupełni budynek oraz ochroni zawartość znajdującą się w garażu.

Brama garażowa uchylna

Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest brama garażowa uchylna. Jej konstrukcja jest bardzo prosta – opiera się na pojedynczym skrzydle wykonanym z wytrzymałej blachy, które podnosi się za sprawą połączenia działania łożysk oraz wytrzymałych sprężyn naciągowych. Na ościeżnicy opierają się odpowiednio zabezpieczone sprężyny, dzięki czemu korzystanie z bramy tego typu jest bezpieczne. Brama garażowa uchylna to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku osiedlowych lub wolnostojących garaży oraz miejsc takich jak warsztaty. Z powodzeniem można zainwestować w wariant ocieplony, dzięki czemu można łatwiej zadbać o utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Brama garażowa segmentowa

Dobrze wykonana brama garażowa segmentowa to opcja dla osób ceniących sobie niezawodne rozwiązania. Zaletą z pewnością jest wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki oferuje ten typ bramy. Całe skrzydło składa się z połączonych ze sobą segmentów, z których każdy jest odpowiednio wzmocniony oraz posiada izolację. Pozwala to dobrze zabezpieczyć samochód oraz inne rzeczy przechowywane w garażu przed warunkami atmosferycznymi, jak również przed kradzieżą. Brama garażowa segmentowa sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku przestrzeni w których musi być utrzymana stała temperatura, a dodatkowy atut będzie stanowiło np. tłumienie odgłosów. Jest to opcja wymagająca jednak większej inwestycji – ale przy tym także taka, która sprawuje się niezawodnie przez długie lata, gwarantując bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. 

Brama garażowa rolowana

To, czym wyróżnia się brama garażowa rolowana jest to, że każda posiada standardowo napęd, który pozwala na wygodne jej podnoszenie i zamykanie w każdych warunkach. Brama nie składa się z jednolitego skrzydła lub modułów, ale z węższych pasów, które nawijane są na rolkę. Znajduje się ona w skrzyni nad wejściem do garażu, dzięki czemu nie jest konieczne montowanie dodatkowych prowadnic – a co za tym idzie, można zaoszczędzić dużo przestrzeni pod sufitem. Rozwiązanie szczególnie dobre dla niedużych i niskich zabudowań. Sama kurtyna wykonana jest nie z blachy, ale z lekkich profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Montaż uwzględnia jedynie zamocowanie dwóch pionowych prowadnic, umieszczonych wzdłuż wejścia. Kiedy kurtyna jest całkowicie opuszczona, również zapewnia izolację, dostępną w formie gumowej uszczelki biegnącej wzdłuż krawędzi.

Każdy z omówionych modeli – brama garażowa rolowana, segmentowa oraz uchylna będą odpowiednio chronić przechowywany w garażu samochód, sprzęt oraz części zamienne. Warto jednak postawić na wariant, który będzie dopasowany do samego budynku oraz konkretnych potrzeb.