Wybór bramy garażowej zależny jest od kilku istotnych czynników: usytuowania garażu, ilości miejsca dostępnego na podjazd, a także zamierzonego efektu wizualnego. W przypadku garaży podziemnych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ dobierając bramę uwzględnić trzeba również ewentualny spadek terenu oraz wysokość samego garażu. Wjeżdżając na posesję warto także móc szybko i wygodnie otworzyć bramę, bez konieczności wysiadania z samochodu – stąd też bierze się wysoka popularność wykorzystania systemów automatycznych. Opcji oferowanych przez markę WIŚNIOWSKI jest bardzo wiele, warto więc przeanalizować konkretne potrzeby, aby ustalić które z nich okaże się najodpowiedniejsze.
Wybierając bramę do garażu podziemnego przy podjeździe bez spadku, na się całkowitą dowolność w kwestii doboru modelu. Jeśli natomiast garaż znajduje się poniżej poziomu gruntu, brama do garażu podziemnego powinna możliwie jak najbardziej ułatwiać manewrowanie samochodem. Warto pamiętać, że bramy rozwierne wymagają odpowiedniej ilości miejsca przed wjazdem do garażu – zwykle około 1-2 metry. Przez to mogą okazać się problematyczne w eksploatacji i niedopasowane do formy podjazdu ze spadkiem.
Za najwygodniejsze rozwiązanie uchodzą bramy uchylne, segmentowe oraz rolowane. Ich konstrukcja wymaga co prawda odpowiedniej ilości miejsca pod sufitem, ale lamele w żaden sposób nie ograniczają przestrzeni po bokach wjazdu. W połączeniu z funkcją automatycznego otwierania i zamykania, samochód można zaparkować w garażu szybko i co ważne – bezpiecznie.
Szerokość wjazdu powinna mieć około 3-4 m szerokości, a sama brama przynajmniej 2,5 m, co jest wartością optymalną dla wygodnego manewrowania w przypadku garaży jednostanowiskowych. W miarę możliwości warto zadbać o to, aby sam spadek podjazdu nie był zbyt mocny, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla podwozia samochodu, a także utrudniać parkowanie.
Planujesz zaaranżować garaż podziemny w swoim domu? Część przestrzeni piwnicy może być z powodzeniem wydzielona i zaadaptowana pod funkcjonalne miejsce do parkowania. Być może poszukujesz rozwiązań dla większych obiektów albo dla budynków o przeznaczeniu przemysłowym? Brama do garażu podziemnego musi być dobrana względem konkretnych warunków, w jakich ma być użytkowana, aby działała bezawaryjnie.
W grę wchodzi tutaj intensywność użytkowania – jeśli w ciągu dnia brama do garażu podziemnego ma wykonać kilkanaście cykli, warto wybierać modele dedykowane typowo dla przemysłu. Dlaczego? Tego typu modele są dodatkowo wzmocnione, a także odznaczają się szczególną trwałością i odpornością na intensywną eksploatację. W przypadku parkingów z większą ilością miejsc, np. na osiedlach strzeżonych, do ich zabezpieczenia często wybiera się rolowane lub specjalne kraty rolowane. Stalowe lamele wykonane są z wytrzymałej stali, natomiast mechanizm przystosowany jest do intensywnej pracy przez cały dzień.