Brama wjazdowa na posesję – jak dobrać jej szerokość?

Dobór szerokości bramy wjazdowej zależy od kilku czynników. Dla wielu osób na pierwszy plan z pewnością wybija się tutaj estetyka i nie jest to zły trop – chociaż pod uwagę należy wziąć jeszcze ukształtowanie terenu, bezpieczeństwo oraz standardowe wymogi. Dzięki temu można sprawić, że centralna część ogrodzenia będzie nie tylko wizytówką danej posesji, ale również funkcjonalnym jej uzupełnieniem. O czym warto wiedzieć i pamiętać – odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję

Aby z bramy można było wygodnie korzystać, jej szerokość nie może być mniejsza niż 2,4 metra. W przeciwnym wypadku, węższy wjazd może wiązać się z koniecznością wykonania większej ilości manewrów, a także uciążliwością na co dzień. Jeśli wjazd znajduje się przy ruchliwej drodze i nie dysponuje się większym podjazdem, w czasie wykonywania powolnych manewrów możliwe jest utrudnianie ruchu innym. Gdy pozwala na to ukształtowanie posesji, warto postawić więc na szerszą bramę wjazdową, szerokości 3 metrów lub większej. 

Brama wjazdowa to rzecz jasna w wielu przypadkach pierwsze co widzą goście. Warto więc dobrać model bramy tak, aby był on zarówno wygodny w użyciu (np. z opcją automatycznego zamykania) oraz dobrze komponował się z domem i jego otoczeniem. WIŚNIOWSKI proponuje szeroką paletę wykończeń oraz kolorów, dzięki czemu wjazd na posesję będzie prezentował się reprezentacyjnie. W ofercie marki można także znaleźć dopasowane do stylu bramy furtki. 

Posesja prywatna a przemysłowa – jak dobrać bramę

W przypadku miejsc zaadaptowanych pod magazyny, zakłady przetwórcze, warsztaty – czyli obiektów o charakterze przemysłowym, szerokość bramy wjazdowej często jest znacznie większa niż w przypadku posesji prywatnych. Jest tak ze względu na konieczność zapewnienia wygody i ergonomii w czasie pracy. Bardzo często takie obiekty korzystają również z samochodów dostawczych oraz ciężarówek, dlatego też konieczne jest zapewnienie podobnym pojazdom możliwości wygodnego i szybkiego wjazdu na parking. Jeśli tylko pozwala na to teren, brama wjazdowa szerokość może mieć od 4 do nawet 6 metrów. Dla wygodnej obsługi warto wówczas postawić na bramę przesuwną, najlepiej wyposażoną w automatyczną prowadnicę. Bramy o szerokości powyżej 5 metrów zwykle występują w wariancie dwuskrzydłowym. 

Osoby prowadzące własny biznes oraz ceniące sobie estetykę otoczenia nie muszą z niej rezygnować. Oferta marki WIŚNIOWSKI obejmuje wiele funkcjonalnych modeli bram wjazdowych, które sprawdzą się zarówno w przypadku ogrodzeń przydomowych, jak i przemysłowych. 

Szerokość bramy wjazdowej – planowanie 

Już na etapie tworzenia planu zaaranżowania przestrzeni na posesji, warto wziąć pod uwagę to, w którym miejscu będzie przebiegało ogrodzenie oraz gdzie ma znaleźć się brama. Pozwoli to uniknąć ewentualnych trudności z późniejszym dopasowaniem bramy do dostępnego miejsca. Warto uwzględnić ukształtowanie terenu, odległość od głównej drogi oraz to w jaki sposób brama ma się otwierać. Dzięki temu wjazd na posesję nie będzie problematyczny.

Sprawdź również bramy garażowe rozwierne, bramy garażowe roletowe i bramy garażowe uchylne