Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa? Jaką bramę wybrać?

Planując ogrodzenie posesji należy wybrać pasującą do niego bramę wjazdową. Liczą się jednak nie tylko względy estetyczne, ale także funkcjonalność i dobre dopasowanie do konkretnych potrzeb. Na co przede wszystkim zwracać uwagę oraz jakie rozwiązania sprawdzą się w przypadku mniejszych i większych posesji? Poniżej porównujemy bramy dwuskrzydłowe oraz przesuwne – czyli dwa najchętniej wybierane rozwiązania. Przedstawiamy najważniejsze zalety oraz wady każdego z wariantów, aby korzystanie z wjazdu mogło być w pełni bezpieczne i wygodne. 

Brama dwuskrzydłowa: manualna czy z napędem

Bramy dwuskrzydłowe sprawdzają się na parcelach wąskich, ale głębszych. W szczególności modele z giętej blachy – często robione na zamówienie, dają bardzo spektakularny efekt, dlatego też dobrze dopełniają przestronne działki. Dla zamontowania bramy tego typu wystarczy jeśli ściana ogrodzenia, na której ma znaleźć się wjazd będzie miała przynajmniej 3 metry długości. Ponadto, przy wariancie bez napędu automatycznego brama dwuskrzydłowa jest rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo. Wariant z siłownikiem automatycznym dla dwóch skrzydeł oznacza już jednak nieco większą inwestycję. 

Przepisy budowlane wymagają aby skrzydła bramy otwierały się do wewnątrz działki, dlatego też podjazd musi być odpowiednio duży. W przeciwnym razie otwarta brama może utrudniać parkowanie. Dodatkowo warto uwzględnić odpowiednią ilość miejsca na montaż całej instalacji, najlepiej pod powierzchnią podjazdu. Trzeba pamiętać także o zabezpieczeniu skrzydeł bramy przed wiatrem – może okazać się, że w czasie pogorszenia pogody brama będzie się samoistnie otwierać. Aby temu zapobiec warto zadbać o zabezpieczenia takie jak rygle. 

Brama przesuwna – ręczna lub automatyczna

Inną z dostępnych na rynku opcji jest brama przesuwna. Ten typ zabezpieczenia również może być wyposażony w automatyczny siłownik, co znacznie poprawia komfort korzystania z wjazdu. Skrzydło osadzone jest na prowadnicy lub szynie samonośnej, dzięki czemu nie otwiera się samoistnie. Wygląd skrzydła może być wizualnie dopasowany do wyglądu ogrodzenia i samego domu. 

Bramy przesuwne to rozwiązanie dla posesji szerokich, a za to nieco płytszych. Przy otwieraniu bramy chowa się całe skrzydło, dzięki czemu nie zajmuje ono przestrzeni na podjeździe. Konstrukcja wymaga za to miejsca na ścianie ogrodzenia – zwykle tyle samo ile wynosi szerokość samej bramy. Trzeba także uwzględnić miejsce na elementy montażowe oraz automatyczny siłownik. Jest to jednak bardzo wygodna opcja w przypadku mniejszych parceli, np. w zabudowie szeregowej. 

Biorąc pod uwagę koszty, bramy przesuwne mogą okazać przystępniejsze cenowo od bram dwuskrzydłowych. ponieważ nawet szersze skrzydła wymagają wykorzystania tylko jednego siłownika. Tego typu brama jest odporna na działanie porywistego wiatru, ale trzeba dbać o to aby regularnie czyścić prowadnicę – elementy takie jak kamienie, liście czy nawet większa ilość pyłu lub piasku, mogą wpływać na płynne działanie bramy. 

Sprawdź: bramy garażowe roletowe, bramy garażowe rozwierne, oraz bramy garażowe uchylne